Skip to content

Vydláždění malé terasy

Když si na práci někoho najmete, může vás to vyjít draho. Se správným přístupem můžete ale spoustu věcí zvládnout sami. Na oficiálních stránkách SKIL najdete projekty krok za krokem, které vám ušetří čas i peníze. Tyto projekty jsou rozděleny do kategorií podle různých druhů prací v domě i okolo něj a poskytnou vám jasná vysvětlení od A do Z.Stačí klepnout na jeden z našich projektů krok za krokem a můžete rovnou začít!

  1. Jak velký sklon?

    Dešťová voda musí z terasy odtékat. K tomu většinou stačí sklon 2cm na metr, který ji spolehlivě odvede do drenážní rýhy, na zahradu nebo na cestu.

  2. Vyznačení okraje terasy

    Nejprve vyznačte malými dřevěnými kolíky a provázkem okraje terasy. Kolíky zatlučte do země s metrovými rozestupy do hloubky 25 až 30 cm, která většinou stačí. Má-li být terasa přímo u venkovních dveří, nejvyšší bod terasy musí být nejméně o 3 cm níže než práh.

  3. Příprava sklonu

    K vytvoření požadovaného sklonu terasy nejprve potřebujete vztažný bod. Pomocí prkna a vodováhy tento bod vyznačte na kolíku, který je nejblíže k domu. Do této výšky na první kolík uvažte provázek. Na každém následujícím kolíku provázek uvažte o 2 cm níž. Ke kolíkům přiložte prkna postavená na výšku tak, aby horní hrana byla zároveň s provázkem.

  4. Dlažba na pískovém loži

    Chcete-li dlažbu pokládat na pískové lože, potřebujete nejméně 10cm vrstvu písku. Písek rozprostřete po celé ploše tak, aby byl jen o něco málo výš než bednění. Písek pokryjte 2mm stabilizační vrstvou cementu. Cement uhrabte do roviny a pískové lože důkladně udusejte. Poté jej dokonale vyhlaďte rovným prknem.

  5. Pokládka dlažby

    Položte první řadu dlaždic a nešlapejte přitom do pískového lože. Dlaždice k sobě musí těsně přiléhat a ihned po položení musí být stabilní. Druhá řada dlaždic by měla být vzhledem k první posunutá o polovinu dlaždice. Terasa tak získá pravidelný vzor. Můžete si spočítat, kolik půlených dlaždic budete potřebovat, a předem je nařezat. K řezání dlaždic je nejvhodnější úhlová bruska s řezacím kotoučem na kámen nebo s diamantovým kotoučem. Při práci s úhlovou bruskou vždy používejte ochranné brýle, chrániče sluchu a pracovní rukavice.

  6. Okraj dlažby

    Po položení všech dlaždic dlažbu obložte okrajovými dlaždicemi nebo betonovými okrajovými deskami. Kolem okrajů terasy můžete nasypat zeminu.

  7. Dlažební kostky

    Máte-li raději rustikální styl, můžete místo dlažby použít dlažební kostky. Vyrábějí se z kamene nebo z betonu v mnoha různých barvách. Počet dlažebních kostek závisí na vazbě dlažby. Kostky můžete pokládat rovnoběžně (běhounová vazba) nebo pod úhlem 45 stupňů. Vazba pod úhlem 45 stupňů má o něco větší spotřebu kostek. Existuje spousta různých typů vazeb, jako např. běhounová, klasová, parketová, loktová, střídavá, trojúhelníková a další.

  8. Písek stabilizovaný cementem

    Chcete-li mít dlážděnou terasu či příjezdovou cestu skutečně pevnou, můžete ji položit na písek stabilizovaný cementem. Tato směs má přesně stanoveným poměr písku a cementu. Na terasy se používá směs 150 kg/m³, na příjezdové cesty 200 kg/m³. Můžete si připravit i vlastní směs. V prvním případě je poměr cementu a písku 1:4, ve druhém 1:5. To znamená 1 díl (lopata nebo pytel) cementu na 4 nebo 5 dílů písku. Potřebujete-li velké množství této směsi, vyplatí se pronajmout si míchačku.

  9. Pokládka dlažebních kostek

    Jednotlivé dlažební kostky pokládejte podle zvoleného schématu. Při práci nešlapejte do pískového lože. Kostky doklepněte do správné výšky gumovou palicí. Na kostky poklepávejte po stranách a nikoliv uprostřed, aby nepraskly. Pokud je kostka příliš vysoko nebo nízko, vyjměte ji a přidejte nebo odeberte trochu písku. Poté kostky znovu položte a doklepněte.

  10. Po řadách

    Dlažební kostky pokládejte po řadách. Před následující řadou pískové lože vždy zarovnejte do správné výšky. Při práci pohledem z různých stran kontrolujte, zda je terasa rovná a zda dlažební kostky tvoří pravidelný vzor a přímé linie. Nakonec nařežte kostky potřebné velikosti a tvaru na okraje dlažby. Použijte úhlovou brusku s řezacím kotoučem na kámen nebo s diamantovým kotoučem.

  11. Vibrační pěchovací deska

    Pokud pokládáte dlažbu na příjezdovou cestu, která musí unést automobil, je vhodné ji upěchovat vibrační deskou. Vibrační pěchovací (zhutňovací) desku můžete použít také ke zpevnění pískového lože před pokládkou dlažby. Na vyrovnaný a zhutněný podklad můžete položit dlažební kostky v požadovaném vzoru. Položené dlažební kostky nakonec znovu upěchujete vibrační deskou. Tento způsob práce je mnohem rychlejší než doklepávání jednotlivých kostek.

  12. Zasypání pískem

    Hotovou terasu nebo příjezdovou cestu posypte dostatečným množstvím jemného křemenného písku a koštětem jej nameťte do spár. Je to sice časově náročné, ale tuto práci se vyplatí udělat pečlivě, protože tento písek brání prorůstání plevele a zpevňuje dlažební kostky. Za několik dní, když jsou všechny spáry vyplněny, můžete veškerý přebytečný písek smést.

Hodnocení

Ohodnoťte tento popis krok za krokem.

Vydláždění malé terasy

4.2
4.2 of 5

257 Počet hlasů

  • 5
    145
  • 4
    70
  • 3
    14
  • 2
    7
  • 1
    21